Drama in Nascar Mexico Series: impact fatal la 220 km/ora
15.06.2009

Distribuie acest articol!

Duminica, intr-o etapa din Nascar Mexico Series, pilotul mexican Carlos Pardo, de la Motorcraft Racing, a fost victima unui accident dramatic, in urma caruia si-a pierdut viata. Masina lui Pardo a percutat, cu partea lateral, un zid de beton, la capatul unei linii drepte, unde rula cu o viteza de circa 220 km/ora. Cursa se desfasura pe Autodromo Miguel E. Abed, de la Amozoc, statul Puebla, Mexic.

Transportat la spital, Carlos Pardo, in varsta de 33 de ani, a incetat din viata la scurt timp dupa teribilul accident, din cauza multiplelor leziuni suferite. Accidentul s-a petrecut in ultimul tur de pista, Pardo fiind liderul intrecerii, in acel moment. Cursa a fost suspendata, ordinea finala fiind declarata cea cu un tur inaintea dezastrului, Carlos Pardo fiind declarat castigator. Pardo a luat startul in 74 de curse din Nascar Mexico Series, trecandu-si in cont 10 victorii si 8 pole position.