Formula 1: Sezonul 2009, la final
01.11.2009

Fara o miza deosebita din punct de vedere sportiv, avand in vedere ca ambele titluri supreme erau deja adujudecate, ultima cursa a anului, cea de la Abu Dhabi, a fost asteptata cu un interes deosebit, fiind vorba de o premiera in Marele Circ.

Cursa s-a desfasurat la apus, a doua jumatate disputandu-se la lumina reflectoarelor. Noul circuit Yas Marina, inaugurat cu aceasta ocazie, este un adevarat monument de arhitectura si opulenta, tipic pentru Emiratele Arabe.

Lewis Hamilton a plecat din pole position si se parea ca va avea o cursa perfecta, insa tehnica l-a tradat pe britanic. Dupa prima oprire la boxe, el a fost nevoit sa abandoneze, pozitia de lider fiind preluata de Sebastian Vettel (foto). Pe cat de spectaculos a fost decorul, pe atat de terna a fost cursa, din acel moment. Doar in ultimele tururi, duelul dintre Webber si Button, pentru pozitia a doua, a oferit ceva spectacol. In final, Vettel a fost urmat de podium de coechipierul sau Mark Webber si de nou campion mondial al Formulei 1, Jenson Button.

Asadar, odata cu finalul cursei de la Abu Dhabi a cazut cortina peste sezonul 2009 in Formula 1. Cine ar fi crezut, la inceputul anului, ca titlurile mondiale vor fi adjudecate de Jenson Button, respectiv Brawn-Mercedes?! Acum, totul este istorie, iar editia 2010 se anunta deja cel putin la fel de interesanta, avand in vedere ca pe grila de start se anunta multe nume noi, atat la piloti, cat si in privinta echipelor.