Formula 1: Dubla McLaren in Turcia
30.05.2010

Cel care i-a servit victoria pe tava lui Hamilton, in cursa de la Istanbul, a fost Sebastian Vettel. Cu 18 tururi inainte de final, germanul a fortat nota intr-un duel cu coechipierul sau de la Red Bull, Mark Webber, care plecase din pole position si se afla in postura de lider. Duelul celor doi s-a terminat cu abandonul lui Vettel si trecerea lui Webber pe la boxe si, implicit, retrogradarea acestuia din urma pana pe locul al treilea.

Astfel, Red Bull a ratat dubla in Turcia. In schimb, Lewis Hamilton s-a vazut propulsat pe prima pozitie si a terminat cursa urmat de coechipierul sau Jenson Button. Cei doi s-au duelat pentru o vreme, pe final de cursa, insa probabil ca ordinele venite de la boxe le-au taiat elanul. Dubla McLaren, asadar, in timp ce Michael Schumacher a terminat pe 4, iar Ferrari nu a reusit sa sarbatoreasca cele 800 de curse in Formula 1 decat prin modestele clasari pe locurile 7 si 8.