Formula 1: Sebastian Vettel este nou campion
14.11.2010

Ultima cursa a anului, disputata in spectaculosul decor al circuitului Yas Marina de la Abu Dhabi, trebuia sa dea raspunsul la cea mai importanta ecuatie a sezonului 2010 in Formula 1: numele campionului mondial. Nu mai putin de patru piloti aveau sanse la titlul suprem, cel putin matematic, la capatul unuia dintre cele mai echilibrate campionate din istoria competitiei: Fernando Alonso, Mark Webber, Sebastian Vettel si Lewis Hamilton.

Vettel (foto) a reusit sa se claseze in pole, lucru vital pentru el, in tentativa de a se mentine in frunte, in cursa decisiva. Germanul a fost secondat de Hamilton, in vreme ce principalul favorit, prin prisma clasamentului, Fernando Alonso s-a clasat al treilea. Webber a fost perdantul calificarilor, pentru ca a plecat abia al cincilea, devansat de Button.

Cu o strategie mai inspirata, care a implicat intrarea la boxe spre mijlocul cursei, Vettel a reusit sa evite complicatiile cauzate de trafic si sa se detaseze in frunte. In schimb, Hamilton si Alonso au fost intarziati de cei de la Renault – Kubica, respectiv Petrov. Alonso a pierdut cel mai mult, ajungand la un moment data pana pe locul 10.

Finalul cursei l-a gasit pe Vettel in frunte, in timp ce contracandidatii sai Hamilton si Alonso au terminat pe locurile 2, respectiv 7. Asadar, dupa ce Red Bull si-a adjudecat titlul mondial al constructorilor, un pilot al acestei echipe, Sebastian Vettel este noul campion mondial de Formula 1. Remarcabil este si faptul ca, la doar 23 de ani, germanul devine cel mai tanar campion din istoria Formulei 1!