WRC, Polonia: O noua dubla Volkswagen
30.06.2014

Echipajul Sebastien Ogier – Julien Ingrassia a repurtat a 17-a victorie (din 20 de participari) pentru Volkswagen Polo R WRC, in Campionatul Mondial de Raliuri. Succesul de la finele saptamanii trecute, din Polonia, a fost completat de clasarea colegilor de echipa Andreas Mikkelsen – Ola Floene pe treapta a doua a podiumului. Pentru Ogier – Ingrassia, aceasta este a 21-a victorie, in timp ce Mikkelsen a reusit al doilea sau podium in WRC.

Al saptelea raliu din sezonul 2014 in WRC a constiuit o premiera pentru Volkswagen, care si-a aliniat la start echipa pentru prima oara intr-un raliu gazduit de Polonia. Volkswagen isi continua evolutia impresionanta si are acum un avans de 147 puncte in ierarhia constructorilor. Suprematia VW se regaseste si in intrecerea pilotilor, unde primele trei locuri sunt ocupate de echpierii constructorului german. Cu aceasta victorie lejera din Raliul Poloniei, Ogier a reusit al cincilea sau succes stagional, care ii asigura un avans de 50 de puncte in clasament.

Remarcabila a fost si evolutia echipei Hyundai, care a obtinut in Polonia cel de-al doilea podium din sezonul  2014 WRC, dupa ce Thierry Neuville a terminat pe locul 3. Munca de pana acum a echipei Hyundai Shell World Rally a fost rasplatita in Rally Poland, toate cele trei masini ajungand la sosire. Juho Hanninen si Hayden Paddon s-au clasat in top 8, completand astfel evolutia buna a echipei.

Urmatoarea etapa din WRC se va disputa in Finlanda, in perioada 31 iulie – 3 august 2014.