WRC, Germania 2016: Ogier - invingator; Hyundai - cu doua echipaje pe podium
22.08.2016

Etapa "de casa" a celor de la Volkswagen a fost castigata de campionul mondial Sebastien Ogier, care reuseste in sfarsit o noua victorie, dupa pauza instituita de la Raliul Suediei. Ogier a preluat conducerea in cea de-a doua zi, de la coechipierul sau Andreas Mikkelsen. In final, acesta din urma avea sa termine competitia abia pe pozitia a patra.

Remarcabila a fost evolutia Hyundai Motorsport, care a avut doua echipaje pe podium in Raliul Germaniei, cu Dani Sordo si Thierry Neuville pe locurile 2, respectiv 3. Diferenta dintre cei doi piloti Hyundai a fost de doar 0,1 secunde, iar Hayden Paddon, care a concurat pentru Hyundai Mobis, a terminat pe locul 5.

In urma acestor rezultate, Hyundai Motorsport si-a consoilidat pozitia secunda in clasamentul constructorilor, trecand de bariera de 200 de puncte (201 la 256, cat are Volkswagen Motorsport), cu patru etape ramase de disputat in acest sezon (Corsica, Spania, Marea Britanie si Australia).

La piloti, Ogier conduce cu 169  puncte, urmat de Mikkelsen (110) si Paddon (94).

Turul Corsicii, etapa a zecea din WRC 2016, se va desfasura tot pe asfalt, in perioada 30 septembrie – 2 octombrie.