Formula 1: Vettel, invingator in Australia
27.03.2011

Start cu dreptul pentru campionul mondial, Sebastian Vettel, in noul sezon de Formula 1. Germanul s-a clasat de o maniera entuziasmanta in pole position, stabilind un nou record al circuitului. Apoi, in cursa, a dominat permanent duelul la varf si, in cele din urma, si-a trecut in cont victoria la Malbourne, in prima cursa de F1 a sezonului 2011.

Vettel a fost urmat pe podium de Lewis Hamilton, in timp ce surpriza placuta a acestei curse a fost clasarea pe a treia treapta a rusului Petrov, de la Lotus Renault. Primul pilot Ferrari s-a clasat abia al patrulea – spaniolul Fernando Alonso, in timp ce pe pozitia a saptea a terminat un debutant, mexicanul Sergio Perez (Sauber). Printre cei care nu au terminat cursa de astazi s-a numarat si germanul Michael Schumacher (Mercedes GP).

Urmatoarea cursa se disputa pe 10 aprilie, in Malaezia. Mai jos, ordinea celor care au punctat astazi, in Australia, precum si situatia la varf in cele doua clasamente provizorii.

3. Renault 15 p.

UPDATE: Oficialii cursei au decis descalificarea pilotilor Sauber, Sergio Perez si Kamui Kobayashi, pentru o neregula constatata la aripa spate la monopostul C30. Team-ul Sauber a anuntat ca va face apel la aceasta decizie de descalificare. Iata cum arata clasamentul celor care au punctat in cursa din Australia, dupa aceste descalificari: