WRC, Turul Corsicii 2018 - Un raliu dominat de Ogier
09.04.2018

Distribuie acest articol!

Dupa 333 de kilometri pe dificilele probe speciale din Turul Corsicii, primul raliul pe asfalt din WRC 2018 s-a incheiat cu victoria lui Sebastien Ogier.

Ipostaza de deschizator de drum nu a fost un dezavantaj pentru Ogier (foto), vineri, el preluand rapid controlul, pentru ca, mai apoi, ramas fara un rival pe masura, sa domine intrecerea.

Legendarul Sebastien Loeb a luat startul in acest raliu, insa evolutia sa a fost neasteptat de scurta in prima zi, incheindu-se pe a doua proba speciala. Revenit in cursa sambata, Loeb a castigat trei speciale si a terminat pe locul 14.

Ott Tanak si Thierry Neuville au completat podiumul din Corsica, consemnand astfel clasari excelente pentru Toyota, respectiv Hyundai. Pentru Thierry Neuville podiumul din Corsica a fost al doilea din 2018 si, dupa etapa a patra, se afla pe locul secund in clasamentul general, la 17 puncte fata de Sebastien Ogier.

Jan Kopecky (locul 9 la general) s-a impus la WRC2, pe o Skoda Fabia.

Hyundai Motorsport si-a pastrat prima pozitie in clasamentul constructorilor, cu patru puncte avans fata de M-Sport.

Podium Turul Corsicii 2018: 1. S. Ogier – J. Ingrassia, Ford Fiesta WRC (3:26:52.7), 2. O. Tanak – M. Jarveoja, Toyota Yaris WRC (+36.1), 3. T. Neuville – N. Gilsoul, Hyundai i20 Coupe WRC (+1:07.5).
Clasament piloti: 1 . S. Ogier 84 p., 2. T. Neuville 67 p., 3. O. Tanak 45 p.
Clasament constructori: 1. Hyundai Shell 111 p., 2. M-Sport Ford 107 p., 3. Toyota Gazoo 93 p.

Urmatoarea etapa din calendarul mondial este Raliul Argentinei, in perioada 26-29 aprilie.