Formula E - campionii sezonului 6
14.08.2020

Al șaselea sezon de Formula E s-a încheiat după o serie de curse derulate pe parcursul a zece zile, la Berlin. Titlurile au revenit pilotului Antonio Felix Da Costa și echipei DS Techeetah.

Campionatul monoposturilor electrice s-a reluat pe 4 august, după o întrerupere de 158 de zile, cauzată de pandemia noului coronavirus. Pe circuitul amenajat la Berlin, pe locul vechiului aeroport Tempelhof, Formula E a avut o adevărată finală, cu șase curse organizate pe trei circuite diferite, cu scopul de desemna campionii 2020.

Titlul piloților a fost cucerit de portughezul Antonio Felix da Costa, în timp ce la echipe s-a impus team-ul franco-chinez DS Techeetah. Vicecampionul 2020 este Stoffel Vandoorne, cel care a adus constructorului Mercedes prima victorie în această competiție, în chiar ultima cursă de la Berlin. A treia treaptă a podiumului piloților a fost ocupată de Jean-Eric Vergne.