![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2022/06/Timisoara-Auto-Expo-2022-2-660x371.jpg)
Amatorilor de automobile din capitala Banatului li s-a pregătit o surpriză cât se poate de plăcută, la acest sfârșit de săptămână: Timișoara Auto Expo. Evenimentul are loc de vineri până duminică și este găzduit de Shopping City Timișoara.
Pe suprafețe ample, în parcarea complexului comercial aflat în partea de sud a urbei de pe Bega, câțiva dintre cei mai importanți distributiroi auto din regiune prezintă ultimele noutăți din showroom-uri. De asemenea, celor interesați li se oferă posibilitatea de drive teste cu numeroase modele.
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2022/06/Timisoara-Auto-Expo-2022-3.jpg)
Cinci reprezentanțe auto au adus în standuri nu mai puțin de 11 branduri auto. Silver Motors expune modele Alfa Romeo, Fiat, Kia, Jeep, Dodge și RAM, Auto Schunn a venit cu Mercedes-Benz, Mega Group cu Peugeot, New Wavemotors cu Toyota și Lexus, iar Todoruț Internațional expune Volvo.
Timișoara Auto Expo se vrea a fi cel mai mare târg de autovehicule noi din vestul României. Expozanții își așteaptă vizitatorii, pe parcursul celor trei zile de târg, cu informații despre noile modele, inovații și oferte atractive.
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2022/06/Timisoara-Auto-Expo-2022-1.jpg)
Sunt expuse automobile de oraș, mini, compacte, familiale, de lux, sport și SUV-uri.
Standurile sunt pline de noutăți de ultimă oră, cele mai evoluate modele hibrid Toyota și Lexus sau Kia EV6, declarată Mașina Anului 2022 în Europa, fiind doar câteva dintre atracții.
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2022/06/Timisoara-Auto-Expo-2022-4.jpg)