![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2020/01/Sony-Vision-S1.jpg)
În ultima vreme, tot mai mulți constructori de automobile s-au prezentat la celebrul salon al noilor tehnologii de la Las Vegas, CES, pentru a-și promova noutățile în materie de electronică îmbarcată. Pentru mulți, prezența acestora la CES poate părea oarecum surprinzătoare. La fel de surprinzătoare ca decizia gigantului Sony, de anul acesta, de a veni la CES cu… un automobil. Cert este ca interferența dintre lumea automobilului și cea a tehnologiei electronice va fi de acum încolo tot mai puternică.
Sony, inventatorul celebrelor Walkman și Playstation, i-a surprins pe vizitatorii CES 2020 cu un prototip de automobil electric: Vision-S. Din punct de vedere stilistic, Vision-S este destul de asemănător cu Tesla Model 3, însă vehiculul a fost dezvoltat cu marii producători de echipamente (Bosch, Continental, Manga) și marile nume ale tehnologiei (Nvidia, Qualcomm, Here), pentru a fi la cel mai înalt nivel în materie de asistență la conducere, interfață de comunicare (display 8K de la Sony) și tehnologie electrică.
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2020/01/Sony-Vision-S2.jpg)
Acest vehicul, dotat cu două motoare de 200 kW fiecare (536 CP, în total) va fi capabil să atingă 100 km/h în mai puțin de cinci secunde și o viteză maximă de 240 km/h, anunță grupul japonez, care nu precizează însă și nivelul de autonomie. Rămâne de văzut dacă Sony va merge mai departe cu acest proiect, singur sau în parteneriat, sau a fost doar o demonstrație spectaculoasă privind capacitatea sa de a furniza noi tehnologii pentru industria auto.