![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2020/03/Dacia_Spring_Electric_concept_1.jpg)
Primul model Dacia 100% electric este anticipat de acest concept, denumit Spring. Prezentarea oficială a avut loc astăzi, iar debutul comercial al versiunii definitive de serie este prevăzut pentru prima jumătate a anului 2021.
Dacia Spring va avea un preț de circa 15.000 de euro și va fi un mini-SUV citadin 100% electric. Un cunoscător va recunoaște această clonă, sub siglă Dacia, a modelului Renault City K-ZE, comercializat deja în China.
Dacia Spring poate fi reîncărcat la o priză casnică de 220V sau la o bornă rapidă, iar autonomia versiunii de serie va fi de peste 200 km (după noile norme WLTP).
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2020/03/Dacia_Spring_Electric_concept_2.jpg)
Dacia Spring Concept este un model de talie mică, cu 5 uși, ce măsoară 3,73 metri lungime și poate lua la bord 4 persoane.
Prima Dacia electrică va duce mai departe filosofia mărcii, asociind simplitatea cu robustețea și accesibilitatea. Foarte probabil, va fi cel mai ieftin model electric de serie de pe piața europeană.
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2020/03/Dacia_Spring_Electric_concept_3.jpg)
Pentru a se păstra în plaja de prețuri ”low cost”, acest model va profita de experiența grupului Renault în materie de electromobilitate, preluând tehnologia dezvoltată de acesta, însă într-o versiunie simplificată, pragmatică.
Reamintim, modelul City K-ZE comercializat în China este animat de un propulsor electric de 45 CP și este capabil de o viteză maximă de 105 km/h, cu o autonomie declarată de 250 km (după vechiul standard de omologare NEDC). Foarte probabil, Dacia Spring de serie va avea aceleași caracteristici tehnice.