![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2020/06/DSC07147.jpg)
Dornici de o ieșire liniștită în natură, dar fără posibilitatea de a împărtăși entuziasmul nostru pentru electromobilitate cu invitați, așa cum a făcut anul trecut, ediția a doua a evenimentului ElectRoMania s-a adaptat contextului și măsurilor de precauție din aceste vremuri tulburi.
![](https://i2.wp.com/electromobilitate.com/wp-content/uploads/2020/06/20200613_185618.jpg?w=720&ssl=1)
Cei ce ne urmăresc de mai multă vreme își amintesc probabil că anul trecut, de 1 Mai, la prima ediție găzduită de pensiunea EnduRoMania din Brebu Nou, chiar pe granița Parcului Național Semenic, au participat patru automobile electrice și peste 20 de invitați.
![](https://i2.wp.com/electromobilitate.com/wp-content/uploads/2020/06/20200613_184009.jpg?w=720&ssl=1)
Ideea de bază a acestui eveniment a fost de o oferi un cadru în care, cei interesați de automobilele electrice să poată călători cu mai multe modele, pentru a afla în direct de la proprietari care sunt beneficiile mobilității electrice în general și cele ale unui anumit model în special.
Ediția de anul trecut a dat ocazia unui număr mare de invitați să parcurgă traseul de la Pensiunea EnduRoMania până în Pasul Prislop cu patru modele: Tesla Model 3 long range, Hyundai Ioniq, Renault Zoe și BMW i3.
![](https://i1.wp.com/electromobilitate.com/wp-content/uploads/2020/06/20200614_070141.jpg?w=720&ssl=1)
După eveniment, Tudor a cumpărat un Hyundai Ioniq și a devenit un membru de bază al echipei de voluntari care susțin proiectul Electromobilitate cu pricepere si entuziasm, dar și cu informații săptămânale despre consumul și întreținerea Ioniq-ului.