Formula 1, Australia: Dubla la debut, pentru Brawn GP!
29.03.2009

Sezonul 2009 a inceput spectaculos: o echipa debutanta a reusit sa domine cursa din Australia de la un capat la altul si sa-si claseze pilotii pe primele doua locuri, inca de la prima ei participare in Marele Circ. Evolutia spectaculoasa a celor de la Brawn GP a fost oarecum anticipata in testele din iarna si confirmata in sesiunea de calificari de sambata. Si totusi, era greu de crezul ca echipele mari din Formula 1, in primul rand McLaren si Ferrari, nu vor avea un cuvant de spus in fata team-ului pus la punct de Ross Brawn, care a cumparat echipa de la Honda.

Jenson Button a plecat din pole si a castigat prima cusa a anului, Marele Premiu al Australiei, dominand in totalitate cursa. A doua treapta a podiumului a fost ocupata de celalalt pilot de la Brawn GP, Rubens Barrichello. Jarno Trulli a prins in extremis locul al treilea, profitand de un duel care s-a terminat dezastruos, chiar pe final de cursa (cu trei tururi inainte de sosire), pentru cei din fata sa, Vettel si Kubica, ambii abandonand.

Cu probleme la transmisie si obligat sa plece de pe locul 18 pe grila, dupa ce si-a schimbat cutia de viteze, campionul mondial en titre,  Lewis Hamilton, a terminat pe un nesperat loc 4. Celalalt pilot de la McLaren, Kovalainen, a abandonat. La fel au facut si cei doi piloti de la Ferrari, Massa si Raikkonen, din cauze tehnice.

Urmatoarea cursa este programata peste doar o saptamana, pe 5 aprilie, la Kuala Lumpur – Marele Premiu al Malaeziei.

11. Nick Heidfeld (BMW Sauber)
12. Giancarlo Fisichella (Force India-Mercedes)

5. Williams-Toyota 2 p.

UPDATE 2 aprilie 2009: Lewis Hamilton a fost exclus, joi, 2 aprilie, de catre Federatia Internationala de Automobilism (FIA) din clasamentul final al cursei din Australia, deoarece i-a indus in eroare intentionat pe stewarzi. Aceasta decizie a venit dupa ce, initial, Trulli a fost cel penalizat, cu 25 de secunde, pe motiv ca l-a depasit pe Hamilton in momentul in care safety car-ul se afla pe circuit. Incidentul a dus si la suspendarea directorului sportive de la McLaren Mercedes, Dave Ryan.