WRC, Raliul Mexicului 2018: Ogier castigator, Loeb al cincilea
13.03.2018

Cel mai titrat pilot din WRC, Sebastien Loeb, si-a facut revenirea in Raliul Mexicului, prima din cele trei etape pe care francezul le are programate in Mondialul de raliuri, anul acesta. Raliul a fost castigat insa de Sebastien Ogier (M-Sport, Ford), care se afla la al al doilea succes stagional, Loeb clasandu-se al cincilea.

Dani Sordo (Hyundai) a terminat pe locul secund, dupa ce a fost implicat permanent in lupta pentru victorie. Podiumul a fost completat de Kris Meeke (Citroen), care, daca nu ar fi pierdut timp pretios duminica, din caza unei iesiri in decor, ar fi putut termina pe pozitia secunda.

In urma acestor rezultate, echipa Hyundai Motorsport si-a marit avansul in clasamentul constructorilor. La piloti, Ogier a revenit in fruntea clasamentului, fiind urmat de Neuville.

Clasament piloti: 1. S. Ogier 56 p., 2. T. Neuville 52 p., 3. A. Mikkelsen 35 p.

Clasament constructori: 1. Hyundai 84 p., 2. M-Sport 72 p., 3. Citroen 71 p.

Campionatul Mondial de Raliuri continua cu etapa din Corsica, a patra din 2018, programata pe asfalt. Turul Corsicii se va desfasura in perioada 5-8 aprilie 2018.