![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2019/03/pininfarina-battista-1.jpg)
Prin lansarea modelului Battista, eveniment consumat zilele acestea, in cadrul Salonului de la Geneva, Pininfarina devine un adevarat constructor de automobile. A fost dorinta proprietarului companiei, conglomeratul Mahindra, care si-a propus sa reorienteze casa italiana spre producerea de automobile electrice sport si de lux.
Pininfarina Battista este un supercar 100% electric, la realizarea caruia s-a colaborat cu firma croata Rimac. Dispune de o putere de 1900 CP, energia fiind asigurata de un sistem de baterii de 120 kwh.
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2019/03/pininfarina-battista-2.jpg)
Propulsat de patru motoare, cate unul pe fiecare roata, Battista accelereaza de la 0 la 100 km/h in mai putin de 2 secunde, iar viteza maxima se apropie de 400 km/h. Trecerea de 0 la 300 km/h este extraordinara, realizandu-se in mai putin de 12 secunde!
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2019/03/pininfarina-battista-3.jpg)
Autonomia – care nu este prima preocupare a cumparatorilor acestui gen de automobil – este de pana in 450 km.
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2019/03/pininfarina-battista-4.jpg)