![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2020/05/Volkswagen-Nivus-1.jpg)
Volkswagen a dat publicității primele imagini și informații oficiale referitoare la noul său SUV, Nivus. Debutul comercial al acestui model este planificat în America de Sud, urmând ca o versiune europeană să fie introdusă ulterior.
Lansarea începe cu America de Sud deoarece aceasta este o piață în care categoria SUV-urilor de mici dimensiuni, așa-zisele crossover, este foarte populară. Însă Nivus nu este neapărat un SUV! Volkswagen îl definește ca fiind un CUV, de la Crossover Utility Vehicle.
![](https://24auto.ro/wp-content/uploads/2020/05/Volkswagen-Nivus-2.jpg)
Debutul va fi pe piața din Brazilia, țara în care, de altfel, acest model a fost proiectat și dezvoltat. Conceptul care combină elementele unui SUV cu liniile tipice coupe-urilor este, totuși, mai puțin întâlnit în această parte a lumii. Un ochi format va recunoaște, însă, ADN-ul de la T-Cross, cel mai mic SUV din gama Volkswagen. Pentru că Nivus este, în fapt, un T-Cross cu partea din spate redesenată în stil sportiv.
Cu un portbagaj surprinzător de mare pentru categoria sa (415 litri), Nivus este conceput pe binecunoscuta platformă modulară MQB a Grupului Volkswagen.
Primele exemplare vor fi asamblate la fabrica Volkswagen Anchieta din Sao Bernardo do Campo, Brazilia.