Formula 1: Max Verstappen s-a impus în ultima cursă a sezonului 2020, Abu Dhabi GP
13.12.2020

Max Verstappen (Red Bull) a plecat din pole-position la Abu Dhabi, în ultima etapă a sezonului 2020 de Formula 1. Următoarele locuri pe grila de start au fost ocupate de piloții de la Mercedes, Valtteri Bottas şi Lewis Hamilton.

Pe circuitul Yas Marina, la capătul unei curse fără istoric, Red Bull și-a trecut în cont cea de-a doua și cea mai clară victorie din acest sezon. Pe podium, Verstappen a fost urmat de piloții Mercedes, cu campionul mondial Lewis Hamilton pe a treia treaptă, în condițiile în care britanicul nu a fost recuperat complet, din punct de vedere fizic, după infectarea cu Sars-Cov-2.

A fost ultima cursă a lui Sainz la McLaren, Perez la Racing Point și Vettel la Ferrari, dar și a lui Magnussen în F1! Și apropo de team-ul McLaren, acesta a reușit in extremis să ocupe locul al treilea în ierarhia constructorilor.

Clasament piloți: 1. Lewis Hamilton 347 p., 2. Valtteri Bottas 223 p., 3. Max Verstappen 214 p.

Clasament constructori: 1. Mercedes 573 p., 2. Red Bull Honda 319 p., 3. McLaren Renault 202 p.